primium vivere ośrodek logo

 

 

PIERWSZY OŚRODEK LECZENIA UZALEŻNIEŃ,
KTÓRY POWSTAŁ W POŁUDNIOWEJ CZĘŚCI POLSKI!

DZWOŃ! 24 h

    667 950 835 

    607 778 701 

  33 817 51 29 

Porzuć nałóg

Negatywny wpływ narkotyków na zdrowie ludzkie

2023-06-28

Narkotyki to substancje, które zmieniają stan świadomości, mogąc powodować uzależnienie i szereg negatywnych skutków zdrowotnych. Wpływ narkotyków na organizm ludzki jest bardzo szkodliwy i może prowadzić do poważnych chorób i zaburzeń psychicznych. Przyjrzyjmy się konsekwencjom, które najczęściej pojawiają się w kolejnych fazach uzależnienia od narkotyków.

 

Nie każde sięgnięcie po narkotyk prowadzi do uzależnienia. Jeśli jednak od fazy inicjacji szybko przejdziemy do eksperymentowania, popadnięcie w nałóg stanie się bardzo prawdopodobne. Kolejny etap to regularne zażywanie. Tu pojawiają się pierwsze widoczne konsekwencje stosowania narkotyków. Nie tylko takie jak zaniedbywanie codziennych obowiązków, ale również skutki zdrowotne: zaczerwienione twardówki i poszerzone źrenice, problemy oddechowe, obniżona odporność. Wystąpić mogą też zaburzenia nastrojów i stany depresyjne oraz spadek łaknienia, skutkujący spadkiem masy ciała. Po zaobserwowaniu takich objawów należy jak najszybciej rozpocząć detoks narkotykowy.

 

Zdrowotne konsekwencje pełnego uzależnienia od narkotyków

 

Na ostatnim etapie uzależnienia symptomy ulegają spotęgowaniu. Pojawiające się sporadycznie zaburzenia zmienić się mogą w choroby psychiczne (nerwice, psychozy, paranoje i inne), a do tego organy wewnętrzne (mózg, wątroba, nerki czy serce) przestają funkcjonować właściwie. W tej fazie nie da się też tak po prostu odstawić narkotyku. Powstrzymanie się od sięgnięcia po używkę wywołuje narkotykowy głód i objawy psychosomatyczne – od lęku i nerwowości po nerwobóle i omamy. Nie mniej groźną konsekwencję tak dalekiego zabrnięcia w nałóg stanowi utrata kontroli nad własnym życiem i odizolowanie się od społeczeństwa. W takich okolicznościach narkotyki doprowadzić mogą do śmierci.