primium vivere ośrodek logo

 

 

PIERWSZY OŚRODEK LECZENIA UZALEŻNIEŃ,
KTÓRY POWSTAŁ W POŁUDNIOWEJ CZĘŚCI POLSKI!

DZWOŃ! 24 h

    667 950 835 

    607 778 701 

  33 817 51 29 

Porzuć nałóg

Jak wygląda terapia alkoholowa dla kierowców, którzy utracili prawo jazdy?

2023-07-25

Odebranie prawa jazdy z powodu jazdy po alkoholu jest w Polsce coraz częstszym zjawiskiem. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że może to mieć długofalowe konsekwencje dla ich życia zawodowego, rodzinnego i społecznego. Właśnie dlatego coraz więcej specjalistycznych ośrodków zajmuje się terapią alkoholową dla kierowców, którzy utracili prawo jazdy. Przeczytaj w poniższym artykule, jak wygląda i na czym polega terapia dla takich osób!

 

Początek procesu terapii alkoholowej

 

Pierwszym etapem terapii alkoholowej dla kierowców, którzy utracili prawo jazdy, jest określenie, czy prawo jazdy zostało zatrzymane, czy utracone. Warto bowiem wiedzieć, że zatrzymanie prawa jazdy przez policję nie oznacza jego automatycznej utraty. To sąd podejmuje decyzję o ewentualnym odebraniu uprawnień do kierowania pojazdami.

 

W ośrodkach leczenia uzależnień pierwszą rzeczą, która następuje podczas terapii alkoholowej po utracie prawa jazdy, jest konsultacja. Specjaliści wysłuchują problemów klienta i oferują wsparcie w radzeniu sobie z trudną sytuacją oraz wspólnie poszukują wyjścia z zaistniałego problemu.

 

Diagnoza i indywidualny plan zmiany

 

Kolejnym krokiem jest postawienie diagnozy. Terapeuta stara się ustalić przyczyny występujących trudności oraz rozpoznać sposób używania alkoholu przez klienta (ryzykowne, szkodliwe lub uzależnienie). Na podstawie zebranych informacji tworzony jest indywidualny plan zmiany, który ma na celu pomóc pacjentowi ubiegać się o pozytywną opinię organów decydujących o możliwości ponownego ubiegania się o prawo jazdy.

 

Często jednym z elementów terapii w ośrodkach odwykowych jest też udział w szkoleniu z picia szkodliwego. Trwa ono 16 godzin i skierowane jest do osób, którym zatrzymano prawo jazdy z powodu spożycia alkoholu, lub też do tych, którym psycholog i terapeuta uzależnień stwierdził szkodliwe picie na podstawie badań. Jeśli w trakcie diagnozy stwierdzono, że osoba jest uzależniona od alkoholu, przewidziana jest także terapia dla osób uzależnionych.