primium vivere ośrodek logo

 

 

PIERWSZY OŚRODEK LECZENIA UZALEŻNIEŃ,
KTÓRY POWSTAŁ W POŁUDNIOWEJ CZĘŚCI POLSKI!

DZWOŃ! 24 h

    667 950 835 

    607 778 701 

  33 817 51 29 

Porzuć nałóg

Rola psychoterapii w leczeniu uzależnień

2023-08-10

Zmagając się z problemem uzależnienia, wiele osób zastanawia się, czy psychoterapia może być skutecznym narzędziem w rozwiązaniu tego trudnego problemu. Jak dużą rolę odgrywa ta metoda w leczeniu uzależnień? W jakim stopniu jest ona skuteczna oraz w jaki sposób psychoterapeuta może pomóc osobom borykającym się z nałogami? Odpowiedzi na te pytania przyczynią się do głębszego zrozumienia procesu terapeutycznego oraz jego znaczenia w walce z uzależnieniami.

 

Psychoterapia jako kluczowy element procesu leczenia

 

Leczenie uzależnień to długotrwały i wieloaspektowy proces, którego jednym z kluczowych elementów jest właśnie psychoterapia. Terapia ta może być prowadzona indywidualnie bądź grupowo, a jej celem jest głównie rozwiązanie problemów psychicznych, które często są źródłem nałogu. Współpraca z psychoterapeutą pozwala na identyfikację i zmierzenie się z trudnymi emocjami, negatywnymi przekonaniami i zachowaniami, które prowadzą do utrzymania nałogu oraz znalezienie odpowiednich narzędzi do radzenia sobie z nimi.

 

Psychoterapia to zatem przede wszystkim praca nad samym sobą mająca na celu głęboką zmianę, która z kolei pozwala na pokonanie nałogu. Psychoterapeuta jest przewodnikiem i wsparciem w tym procesie, pomagając pacjentowi zrozumieć źródła uzależnienia, jego konsekwencje oraz motywacje do zmiany. W trakcie terapii uzależnień osoba uzależniona uczy się również, jak radzić sobie z trudnymi sytuacjami oraz jak unikać pokusy nawrotu.

 

Różnorodność metod terapeutycznych

 

Współcześnie istnieje wiele różnych podejść psychoterapeutycznych stosowanych w leczeniu uzależnień. Każda z nich wymaga jednak od pacjenta cierpliwości i determinacji, a także zaangażowania. Spośród najczęściej stosowanych metod psychoterapii wyróżniamy:

  • terapię poznawczo-behawioralną,

  • terapię motywacyjną,

  • terapię skoncentrowaną na rozwiązaniach,

  • psychodynamikę.

Dobór odpowiedniej metody terapeutycznej jest zależny od indywidualnych potrzeb pacjenta oraz jego zaangażowania w proces leczenia. Ważne jest, aby osoba borykająca się z nałogiem odczuwała korzyści płynące z wybranej formy psychoterapii, gdyż tylko wtedy ma ona szansę przynieść trwałe rezultaty.