Jak działają ośrodki odwykowe?

 

Osoba, która potrzebuje pomocy w walce z uzależnieniem, powinna zgłosić się do ośrodka odwykowego. Jednak nie wszyscy wiedzą, czego mogą spodziewać się po przekroczeniu progu takiej placówki. Co ważne, nie zawsze konieczny jest pobyt stacjonarny – ośrodki odwykowe oferują wiele form pomocy. W poniższym wpisie wyjaśniamy, jak funkcjonują ośrodki odwykowe i jakie terapie mają w swojej ofercie.

Dla kogo przeznaczona jest pomoc ośrodków odwykowych?

Ośrodki odwykowe przyjmują pacjentów, którzy są uzależnieni od różnych substancji lub czynności. Pomoc znajdą w nich zatem zarówno alkoholicy, osoby uzależnione od narkotyków, leków, jak i ci, którzy zmagają się z uzależnieniem od gier komputerowych, hazardu czy seksu. W przypadku uzależnienia od substancji bardzo ważne jest to, aby wybrany ośrodek odwykowy miał odpowiednie zaplecze medyczne – przed rozpoczęciem terapii pacjent powinien przejść badania oraz, jeśli są ku temu wskazania, detoks alkoholowy lub narkotykowy. Uzależnienie od substancji może poważnie zaburzyć pracę organizmu, dlatego tak ważne jest zadbanie nie tylko o stan psychiczny pacjenta, ale też jego zdrowie fizyczne. 

Warto pamiętać, że ośrodki odwykowe przyjmują również osoby będące pod wpływem substancji uzależniających. Jeśli uzależnienie stało się na tyle zaawansowane, że ciężko utrzymać trzeźwość, odwyk powinien odbywać się pod nadzorem terapeutów uzależnień, psychologów oraz lekarzy. Samodzielne próby odstawienia alkoholu czy narkotyków mogą wywołać objawy odstawienia, które zagrażają życiu i zdrowiu. Osoby, które nie są w stanie utrzymać trzeźwości, ze względu na zespół abstynencyjny, mogą znaleźć pomoc i zrozumienie w ośrodkach odwykowych.

Jakie terapie prowadzą ośrodki odwykowe?

Ośrodki odwykowe pomagają osobom uzależnionym oraz ich rodzinom. Osoby walczące z nałogiem biorą udział w sesjach terapeutycznych, zarówno indywidualnych, jak i grupowych. Zależnie od rodzaju i stopnia uzależnienia, stanu zdrowia oraz sytuacji życiowej i rodzinnej, pacjenci kierowani są na terapię pobytową (stacjonarną), ambulatoryjną lub oddział dzienny. Czas terapii dobiera się do potrzeb pacjenta, na bieżąco kontrolując jego postępy. Po zakończonym odwyku ośrodki polecają udział w terapii podtrzymującej efekty leczenia, która ma za zadanie zapobieganie nawrotom uzależnienia. Bliscy osób uzależnionych od alkoholu mogą skorzystać np. z terapii dla rodzin alkoholików, terapii współuzależnienia, a także terapii dorosłych dzieci alkoholików (DDA).