LECZENIE...
ZACZNIJ JE Z NAMI ! W tym roku...miesiącu...

Porzuć nałóg, nim życie Ciebie porzuci!

Uzależnienie od Hazardu

Jak poradnictwo może mi pomoć?

Ludzie często pytają czy muszą rzucić hazard przed rozpoczęciem terapii. Ty decydujesz kiedy rzucić hazard. Terapeuta nie będzie wywierał nacisku na Ciebie, abyś się zmienił, zanim będziesz do tego gotowy.

Hazard w różny sposób oddziałuje na ludzi i ich rodziny. Terapeuci – zajmujący się leczeniem problemu hazardu udzielają Ci informacji na ten temat. Przedstawiają różne alternatywy tak, abyś mógł zadecydować, która najbardziej Tobie odpowiada. Jedną z nich może być zaprzestanie hazardu. Niektórzy ludzie wiedzą od razu, jakie działania chcą podjąć, inni nie są tego pewni. W każdej z tych sytuacji przerwanie hazardu może pomóc. Następnie możesz rozważyć to, jak hazard oddziałuje na Ciebie i w jaki sposób odzyskać nad nim kontrolę.

  Terapeuta może również zasugerować uczestnictwo w grupie wsparcia, takiej jak Anonimowi Hazardziści. Terapia jest procesem uczenia się. Posiadając nowe informacje,będziesz mógł podjąć własne decyzje. Terapeuci pomogą Ci rozwiązać Twoje główne problemy. Może to obejmować poprawę Twojej sytuacji finansowej, nauczenie się, w jaki sposób radzić sobie ze stresem i innymi problemami, znalezienie innych aktywności, aby wypełnić czas, uzdrowienie relacji rodzinnych i odzyskanie zaufania współmałżonka, partnera.

Terapia odwykowa może również pomóc w:

 • uzyskaniu kontroli nad hazardem
 • uporządkowaniu Twoich finansów
 • uzdrowieniu relacji rodzinnych
 • uporaniu się z Twoimi skłonnościami do hazardu
 • przywróceniu równowagi w Twoim życiu
 • uporaniu się z innymi problemami
 • uniknięciu powrotu do hazardu

Osoby mające problemy z hazardem można znaleźć we wszystkich grupach wiekowych, dochodowych, kulturowych i zawodowych

Poziomy problemów z Hazardem

Problemy z hazardem mogą być od umiarkowanych do poważnych, większość osób uprawiających hazard od czasu do czasu, dla rozrywki, nie doświadcza żadnych szkód, zaawansowani gracze grają regularnie, jednakże rodzina i praca jest dla nich ciągle na pierwszym miejscu. Osoby, które grają bez ograniczeń, często mają problemy w pracy, rodzinie czy w życiu towarzyskim. Uprawianie przez nich hazardu często powoduje problemy finansowe. Niektórym ludziom uprawianie hazardu wyrządza poważne szkody w każdej dziedzinie ich życia.

 

Różnicą między uzależnieniem od hazardu i narkotyków czy alkoholu jest taka że hazardzista bez kontroli może zaprzepaścić cały majątek życia którego dorabiał się razem z  rodziną w jedną noc, jednak mają coś wspólnego ze sobą, może też zakończyć się śmiercią!

Czy mam problemy z Hazardem?

Niniejszy kwestionariusz oprarty jest na Kanadyjskim Wskaźniku Problemu z Hazardem. Pomoże Ci zadecydować, czy potrzebujesz zmienić swój sposób uprawiania hazardu.

Odzyskanie równowagi w życiu

      Problemy z hazardem często oznaczają utratę równowagi w życiu. Poradnictwo może pomóc Tobie i Twojej rodzinie w znalezieniu zdrowego balansu i znalezieniu sposobów na zastąpienie hazardu. Znalezienie balansu może polegać na:

 • stworzeniu zdrowej rutyny (np. dobre odżywianie, gimnastyka i dbanie o zdrowie fizyczne i psychiczne)
 • otrzymywaniu wsparcia od przyjaciół i zadbaniu o swoje samopoczucie
 • uczeniu sie jak radzić sobie ze stresem
 • uczeniu się radzenia sobie z takimi pokusami, by grać, jak nuda czy samotność

Terapia odwykowa może Ci pomóc w odzyskaniu równowagi w Twoim życiu i znalezieniu sposobów na zastąpienie hazardu.