Jeśli macie pytanie dotyczące naszej pracy lub możliwości danej terapii
- prosimy o kontakt:
Zadzwoń!
Napisz
DZWOŃ! 24 h
667 950 835
607 778 701
33 817 51 29
Następną planetę zajmował Pijak.
Te odwiedziny trwały bardzo krótko, pogrążyły jednak Małego Księcia w głębokim smutku.
- Co Ty tu robisz? - spytał Pijaka, którego zastał siedzącego w milczeniu przed baterią butelek pełnych i baterią butelek pustych.
- Piję - odpowiedział ponuro Pijak.
- Dlaczego pijesz? - spytał Mały Książę.
- Aby zapomnieć? - zaniepokoił się Mały Książę, który już zaczął mu współczuć.
- Aby zapomnieć, że się wstydzę -stwierdził Pijak, schylając głowę.
- Czego się wstydzisz? - dopytywał się Mały Książę, chcąc mu pomóc.
- Wstydzę się, że piję - zakończył Pijak rozmowę i pogrążył się w milczeniu.
Antoine de Saint-Exupery, "Mały Książę"
Nadużywanie alkoholu przez jednego z członków rodziny destabilizuje funkcjonowanie całego systemu rodzinnego, rodzi poważne problemy, jest przyczyną cierpienia dorosłych i dzieci.Narastanie problemu alkoholowego skłania niepijących członków rodziny do szukania sposobów pozwalających na przetrwanie w sytuacji permamentnego stresu, brak poczucia bezpieczeństwa i stabilizacji, niemożność zaspokojenia elementarnych potrzeb psychologicznych, a czasami rówież biologicznych. Osoba pijąca z biegiem czasu coraz silniej koncentruje się na alkoholu, wycofuje się z pełnienia ról życiowych, przestaje świadczyć na rzecz rodziny, a czasem nawet interesować się bliskimi. Wymaga opieki i obsługi.
Konsekwencją życia z partnerem nadużywającym alkohol lub narkotyki może być współuzależnienie.
Osoba współuzależniona:
Życie w długotrwałym stresie spowodowanym piciem osoby bliskiej i brak skuteczności własnych działań nakierowanych na rozwiązanie problemu picia powodują poważne konsekwencje psychologiczne:
Współuzależnienie nie jest chorobą - jest zespołem nieprawidłowego przystosowania się do sytuacji problemowej. Koncentrując się na szukaniu sposobu ograniczenia picia zażywania partnera, osoba współuzależniona nieświadomie przejmuje odpowiedzialność i kontrolę za jego funkcjonowanie, co w efekcie ułatwia pijącemu dalsze spożywanie alkoholu. U części osób współuzależnionych rozpoznaje się ostrą reakcję na stres, zaburzenia stresowe pourazowe lub zaburzenia adaptacyjne. Współuzależnienie diagnozuje się wyłącznie u osób dorosłych, które formalnie mogą wybrać inna drogę poradzenia sobie z problemem picia partnera. Dzieci nie mają żadnego wyboru. Są skazane na życie w takich warunkach, jakie stwarzają dla nich dorośli.
Osoby współuzależnione wymagają pomocy i mogą uzyskać poprawę stanu zdrowia psychosomatycznego, jeśli skoszystają z pomocy oferowanejim w ośrodkach odwykowych, gdzie mają prawo korzystać z bezpłatnej pomocy terapeutycznej i medycznej.Niezależnie bowiem od tego,czy pijący podejmie leczenie odwykowe czy nie, czy przestanie pić czy będzie pił dalej - osoby współuzależnione mogą poprawić jakość swojego życia i życia swoich dzieci. Trudno jest im to jednak zrobić bez przyjęcia fachowej pomocy z zewnątrz. Poza profesjonalną terapią współuzależnienia pomocne dla osób mających pijących bliskich mogą być spotkania Wspólnoty, której celem jest wspieranie się osób współuzależnionych w trudnościach wynikających z życia z osobą pijącą i w zmianie swojego funkcjonowania na bardziej satysfakcjonujące.
Tematy zajęć - Grupa dla rodzin osób współuzależnionych - Etap Podstawowy
Zapytaj nas:
Jeśli macie pytanie dotyczące naszej pracy lub możliwości danej terapii
- prosimy o kontakt:
Zadzwoń!
Napisz