Skutki nadużywania alkoholu i uzależnienia

You are currently viewing Skutki nadużywania alkoholu i uzależnienia

 

Skutki nadużywania alkoholu i uzależnienia

Alkohol jest najczęściej stosowaną substancją uzależniającą w Ameryce. Jedna na 12 osób dorosłych w Stanach Zjednoczonych cierpi na zaburzenia związane z używaniem alkoholu. Nadmierne picie – jednorazowo lub przez dłuższy czas – może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, chorób przewlekłych, a nawet śmierci. Nadużywanie alkoholu wpływa również na zachowanie użytkowników, co może prowadzić do wypadków i przemocy. Skutki uzależnienia od alkoholu i uzależnienia od alkoholu są poważne i dalekosiężne. Podczas gdy niektóre osoby mogą samodzielnie pokonać to uzależnienie, większość ludzi potrzebuje pomocy. Programy leczenia uzależnień mogą pomóc w powstrzymaniu uzależnienia od alkoholu od ciebie lub bliskiej osoby.

Czym jest nadużywanie alkoholu i alkoholizm

Wiele osób pije umiarkowaną ilość alkoholu bez szkodliwych konsekwencji, podczas gdy dla innych tylko jeden napój może poprowadzić niebezpieczną ścieżkę. Problem picia nie jest określony tylko przez to, jak często, a nawet ile osoba pije. Zamiast tego sprowadza się do wpływu uzależnienia od alkoholu na życie człowieka. Ludzie, którzy mają problemy z życiem zawodowym, relacjami rodzinnymi, finansami lub emocjami z powodu spożywania alkoholu, mogą mieć problemy z piciem.

Wzorzec niezdrowych lub niebezpiecznych nawyków picia, znany klinicznie jako zaburzenie spożywania alkoholu, może mieć różny przebieg. Z czasem może wpływać na mózg i prowadzić do kompulsywnego spożywania i uzależnienia od alkoholu lub alkoholizmu. Ocena problemu z piciem może być trudna, ale możemy pomóc. W przypadku wczesnej diagnozy niektóre efekty uzależnienia od alkoholu można odwrócić.

Alkohol – wpływ na mózg

Alkohol może mieć krótko- i długoterminowy wpływ na mózg i zakłócać jego szlaki komunikacyjne. Mogą wpływać na nastrój, zachowanie i inne funkcje poznawcze. Uszkodzenie mózgu może również wystąpić z powodu niedoborów żywieniowych wywołanych alkoholem, napadów alkoholowych i chorób wątroby. U kobiet w ciąży ekspozycja na alkohol może wpływać na mózg nienarodzonych dzieci, powodując zaburzenia spektrum alkoholowego płodu. Podaje się, że problemy mózgowe wywołane alkoholem można często skorygować za pomocą odpowiedniego leczenia. Abstynencja od alkoholu przez miesiące lub lata może częściowo naprawić niektóre skutki uzależnienia od alkoholu, w tym zdolności myślenia, takie jak pamięć.

Alkohol – wpływ na zachowanie

Niewyraźna mowa, zaburzenia motoryczne, splątanie i problemy z pamięcią to tylko kilka typowych konsekwencji spożywania alkoholu w krótkim okresie. Może to zwiększyć podatność osób pijących na wypadki, obrażenia i gwałtowne zachowania. Alkohol jest przyczyną ponad połowy śmiertelnych obrażeń poparzeniowych, utonięć i zabójstw. Jest to również istotny czynnik przy umiarkowanych i ciężkich obrażeniach, samobójstwach i napaściach seksualnych. Alkohol bierze udział w 40 procentach śmiertelnych wypadków samochodowych. Obfite picie może również prowadzić do ryzykownych zachowań seksualnych, takich jak seks bez zabezpieczenia, co może prowadzić do niezamierzonej ciąży i chorób przenoszonych drogą płciową. Te uzależnienia od alkoholu mogą mieć konsekwencje na całe życie.

Nadwyżka alkoholu kontra nadużycie

Wiele błędnych „wszystko albo nic” myśli o spożywaniu alkoholu. Wiele osób uważa, że ​​istnieją dwie opcje: albo nie masz problemów z piciem, albo jesteś „alkoholikiem”, którego życie się rozpada. Rzeczywistość nie jest po prostu czarna lub biała, ale spektrum z odcieniami szarości. Zaburzenie spożywania alkoholu – to znaczy nadużywanie lub alkoholizm – może być łagodne, umiarkowane lub ciężkie. Osoby z zaburzeniami spożywania alkoholu mogą być wysoce funkcjonalne, wysoce zagrożone lub znajdować się pomiędzy nimi. Nawet jednorazowe upijanie się może zniszczyć równowagę neuroprzekaźników w mózgu, powodując, że zbyt wolno przekazują informacje i wywołują zmiany nastroju. Może to powodować depresję, pobudzenie, utratę pamięci i drgawki. Niestety, wiele osób umiera każdego roku podczas napadów upijania się. W przypadku osób pijących intensywnie przez długi czas stwierdzono, że alkohol zmniejsza wielkość komórek mózgowych i ogólną masę mózgu. Może to wpływać na koordynację ruchową, sen, nastrój i szereg funkcji poznawczych.