primium vivere ośrodek logo

 

 

PIERWSZY OŚRODEK LECZENIA UZALEŻNIEŃ,
KTÓRY POWSTAŁ W POŁUDNIOWEJ CZĘŚCI POLSKI!

DZWOŃ! 24 h

    667 950 835 

    607 778 701 

  33 817 51 29 

Porzuć nałóg
 

Na faktach - Odwyk i leczenie uzależnień - Ośrodek leczenia uzależnień Primum Vivere
- alkoholozm, narkomania i inne uzaleznienia - Fakty...napisane przez ludzi dotkniętych uzależnieniem


 

 

Ośrodek leczenia uzależnień Primum Vivere zaprasza!!!

 

Witamy was serdecznie ten dział stworzony jest przez was dla was, odnajdziecie tutaj opisane
anonimowe historie związane z osobami uzależnionymi, lub współuzależnionymi.

Czemu na Faktach??
To co tutaj przeczytacie jest napisane przez ludzi dotkniętych uzależnieniem,
czy to alkoholowym, narkotykowym, hazardem lub pozostałymi uzależnieniami,
lub zpisane z doświadczenia terapeutycznego.

 

Zapraszamy do czytania!!!

 


2022-10-05
Rodzaje terapii odwykowych dla alkoholików

Rodzaje terapii odwykowych dla alkoholików

 

 

 

 

W przejściu trudnej drogi od niekontrolowanego nałogu alkoholowego do trwałej abstynencji pomóc mogą terapie odwykowe, które przybierają różne formy. W każdym jednak przypadku kluczową rolę odegrać muszą dwa czynniki. Po pierwsze, pojawić się powinna motywacja do działania. Motywacja do wprowadzania zmian w życiu, w którym wszystko – od relacji rodzinnych po karierę zawodową – rozpada się przez nałóg. Po drugie, niezbędne jest zdobywanie wiedzy o alkoholizmie, a co za tym idzie – zdobywanie narzędzi do zapanowania nad nałogiem i przekształcania codziennych zachowań w taki sposób, aby abstynencja stała się osiągalna.

2022-09-13
Jak leczyć uzależnienie od hazardu?

Jak leczyć uzależnienie od hazardu?

 

 

 

 

Szacuje się, że w Polsce prawie czterysta tysięcy ludzi może być uzależnionych od hazardu. I problem narasta, czemu sprzyja łatwy dostęp zarówno do lokali z automatami hazardowymi, jak i do internetowych kasyn. Dziś możliwe jest przegranie dużych pieniędzy przy pokerowym stoliku bez wstawania z łóżka. Wystarczy smartfon z odpowiednią aplikacją.

2022-08-12
Czy hazard uzależnia?

Czy hazard uzależnia?

 

 

 

Tak jak wieczór w pubie nie doprowadzi nas od razu do alkoholizmu, tak wizyta w kasynie czy rozegranie partii internetowego pokera nie sprawi, że momentalnie uzależnimy się od hazardu. Jednak zarówno alkohol, jak i gry hazardowe z czasem stać się mogą nałogiem, który wywoła bardzo groźne konsekwencje dla osoby uzależnionej i dla jej otoczenia.

2022-07-19
Jak przygotować się do odwyku alkoholowego?

Jak przygotować się do odwyku alkoholowego?

 

 

Alkoholizm to poważna choroba, objawiająca się psychicznym i somatycznym przymusem regularnego spożywania dużych dawek alkoholu. Nieleczona, prowadzi do wyniszczenia organizmu, nieodwracalnych zmian w psychice, a także zaburzeń życia rodzinnego i zawodowego. Niestety zaprzestanie picia stanowi dla alkoholika wyzwanie, któremu bardzo trudno podołać bez zewnętrznego wsparcia. Dlatego największe szanse na uwolnienie się od choroby daje odwyk alkoholowy prowadzony w trybie zamkniętym w przeznaczonym do tego ośrodku. Do takiej formy terapii trzeba jednak odpowiednio się przygotować.

2022-06-21
Co rozumieć pod pojęciem ciągu alkoholowego?

Co rozumieć pod pojęciem ciągu alkoholowego?

 

Za ciąg alkoholowy uznaje się stan odurzenia alkoholem trwający ponad 48 godzin. Może być to zatem zarówno kilka dni, jak i nawet kilka lat. Krótsze ciągi alkoholowe mogą przydarzyć się osobom nieuzależnionym, zwykle jednak zjawisko charakterystyczne jest dla alkoholików, którzy w ciąg alkoholowy wpadają często w ramach odreagowywania okresowej abstynencji. W przypadku osób zmagających się z alkoholizmem powstrzymywanie się od picia może bowiem wywoływać szereg objawów, takich jak odczuwanie niepokoju i lęku, zaburzenia snu, bóle głowy, problemy z układem trawiennym, a nawet halucynacje.

2022-05-16
Jak poradzić sobie z wypaleniem zawodowym?

Jak poradzić sobie z wypaleniem zawodowym?

 

Wypalenie zawodowe to zjawisko pojawiające się w wyniku nadmiernego i nieustannego stresu w pracy. Prócz nadmiaru obowiązków, silny stres wywoływać mogą na przykład znużenie realizowanymi zadaniami i brak poczucia rozwoju, konflikty interpersonalne czy niewłaściwe traktowanie ze strony zwierzchników. Wiele zależy także od indywidualnych skłonności, na przykład do pracoholizmu albo negatywnych emocji. Nie wolno lekceważyć symptomów wypalenia, przynieść może ono bowiem poważne konsekwencje. Jednym z zagrożeń jest popadnięcie w nałóg, najczęściej alkoholowy albo narkotykowy.

2022-04-21
Życie po alkoholizmie. Jak radzić sobie na co dzień?

Życie po alkoholizmie. Jak radzić sobie na co dzień?

 

Zakończenie terapii odwykowej jest dużym sukcesem – oznacza pokonanie uzależnienia dzięki silnej woli, motywacji oraz ciężkiej pracy. Jednak wraz z końcem pobytu w ośrodku odwykowym nie kończą się wszystkie problemy. Alkoholizm jest chorobą nieuleczalną, a osoby uzależnione podczas terapii odwykowej uczą się ją kontrolować. Wyjście z odwyku rozpoczyna drugi etap walki o zdrowie, podczas którego trzeba wrócić do normalności. 

2022-03-24
Jak działają ośrodki odwykowe?

Jak działają ośrodki odwykowe?

 

Osoba, która potrzebuje pomocy w walce z uzależnieniem, powinna zgłosić się do ośrodka odwykowego. Jednak nie wszyscy wiedzą, czego mogą spodziewać się po przekroczeniu progu takiej placówki. Co ważne, nie zawsze konieczny jest pobyt stacjonarny – ośrodki odwykowe oferują wiele form pomocy. W poniższym wpisie wyjaśniamy, jak funkcjonują ośrodki odwykowe i jakie terapie mają w swojej ofercie.

2022-02-23
Metody wsparcia dla rodzin alkoholików

Metody wsparcia dla rodzin alkoholików

 

Uzależnienie od alkoholu nie dotyczy tylko alkoholika, a odbija się na całej rodzinie. Konsekwencje zaawansowanej choroby alkoholowej dotykają szczególnie partnerów osób uzależnionych. Jednak w sytuacji, gdy dojdzie do znacznego zaburzenia rodzinnego ekosystemu, alkoholizm rodzica może w dotkliwy sposób odbić się również na dzieciach.

2022-02-21
Na czym polega zjawisko współuzależnienia?

Na czym polega zjawisko współuzależnienia?

 

Alkoholizm jest ciężką chorobą, która dotyka nie tylko osobę uzależnioną, ale też jej bliskich. Współuzależnienie partnera lub partnerki alkoholika jest wyniszczającym psychicznie, postępującym procesem, który odbija się na całej rodzinie. Z tego powodu terapii powinna poddać się nie tylko osoba uzależniona, ale też jej bliscy. W poniższym wpisie wyjaśniamy, czym jest zjawisko współuzależnienia i jak można mu przeciwdziałać.