PIERWSZY OŚRODEK LECZENIA UZALEŻNIEŃ,
KTÓRY POWSTAŁ W POŁUDNIOWEJ CZĘŚCI POLSKI!
Ośrodek leczenia uzależnień Primum Vivere zaprasza!!!
Witamy was serdecznie ten dział stworzony jest przez was dla was, odnajdziecie tutaj opisane
anonimowe historie związane z osobami uzależnionymi, lub współuzależnionymi.
Czemu na Faktach??
To co tutaj przeczytacie jest napisane przez ludzi dotkniętych uzależnieniem,
czy to alkoholowym, narkotykowym, hazardem lub pozostałymi uzależnieniami,
lub zpisane z doświadczenia terapeutycznego.
Zapraszamy do czytania!!!
Alkoholizm to poważna choroba, objawiająca się psychicznym i somatycznym przymusem regularnego spożywania dużych dawek alkoholu. Nieleczona, prowadzi do wyniszczenia organizmu, nieodwracalnych zmian w psychice, a także zaburzeń życia rodzinnego i zawodowego. Niestety zaprzestanie picia stanowi dla alkoholika wyzwanie, któremu bardzo trudno podołać bez zewnętrznego wsparcia. Dlatego największe szanse na uwolnienie się od choroby daje odwyk alkoholowy prowadzony w trybie zamkniętym w przeznaczonym do tego ośrodku. Do takiej formy terapii trzeba jednak odpowiednio się przygotować.
Za ciąg alkoholowy uznaje się stan odurzenia alkoholem trwający ponad 48 godzin. Może być to zatem zarówno kilka dni, jak i nawet kilka lat. Krótsze ciągi alkoholowe mogą przydarzyć się osobom nieuzależnionym, zwykle jednak zjawisko charakterystyczne jest dla alkoholików, którzy w ciąg alkoholowy wpadają często w ramach odreagowywania okresowej abstynencji. W przypadku osób zmagających się z alkoholizmem powstrzymywanie się od picia może bowiem wywoływać szereg objawów, takich jak odczuwanie niepokoju i lęku, zaburzenia snu, bóle głowy, problemy z układem trawiennym, a nawet halucynacje.
Wypalenie zawodowe to zjawisko pojawiające się w wyniku nadmiernego i nieustannego stresu w pracy. Prócz nadmiaru obowiązków, silny stres wywoływać mogą na przykład znużenie realizowanymi zadaniami i brak poczucia rozwoju, konflikty interpersonalne czy niewłaściwe traktowanie ze strony zwierzchników. Wiele zależy także od indywidualnych skłonności, na przykład do pracoholizmu albo negatywnych emocji. Nie wolno lekceważyć symptomów wypalenia, przynieść może ono bowiem poważne konsekwencje. Jednym z zagrożeń jest popadnięcie w nałóg, najczęściej alkoholowy albo narkotykowy.
Zakończenie terapii odwykowej jest dużym sukcesem – oznacza pokonanie uzależnienia dzięki silnej woli, motywacji oraz ciężkiej pracy. Jednak wraz z końcem pobytu w ośrodku odwykowym nie kończą się wszystkie problemy. Alkoholizm jest chorobą nieuleczalną, a osoby uzależnione podczas terapii odwykowej uczą się ją kontrolować. Wyjście z odwyku rozpoczyna drugi etap walki o zdrowie, podczas którego trzeba wrócić do normalności.
Osoba, która potrzebuje pomocy w walce z uzależnieniem, powinna zgłosić się do ośrodka odwykowego. Jednak nie wszyscy wiedzą, czego mogą spodziewać się po przekroczeniu progu takiej placówki. Co ważne, nie zawsze konieczny jest pobyt stacjonarny – ośrodki odwykowe oferują wiele form pomocy. W poniższym wpisie wyjaśniamy, jak funkcjonują ośrodki odwykowe i jakie terapie mają w swojej ofercie.
Uzależnienie od alkoholu nie dotyczy tylko alkoholika, a odbija się na całej rodzinie. Konsekwencje zaawansowanej choroby alkoholowej dotykają szczególnie partnerów osób uzależnionych. Jednak w sytuacji, gdy dojdzie do znacznego zaburzenia rodzinnego ekosystemu, alkoholizm rodzica może w dotkliwy sposób odbić się również na dzieciach.
Alkoholizm jest ciężką chorobą, która dotyka nie tylko osobę uzależnioną, ale też jej bliskich. Współuzależnienie partnera lub partnerki alkoholika jest wyniszczającym psychicznie, postępującym procesem, który odbija się na całej rodzinie. Z tego powodu terapii powinna poddać się nie tylko osoba uzależniona, ale też jej bliscy. W poniższym wpisie wyjaśniamy, czym jest zjawisko współuzależnienia i jak można mu przeciwdziałać.
Uzależnienie od substancji psychoaktywnych jest poważnym problemem, który bez podjęcia odpowiedniej terapii nierzadko prowadzi do realnego zagrożenia życia. Przyjmowanie narkotyków odbija się negatywnie na codziennym funkcjonowaniu, ale również wpływa na procesy biologiczne zachodzące w organizmie, zmieniając działanie mózgu oraz poszczególnych organów. Krokiem do wyjścia z nałogu i sposobem na powrót do normalnego życia jest rozpoczęcie leczenia uzależnienia od narkotyków. Sprawdźmy, jakie metody mogą przynieść najlepsze rezultaty.
Branie narkotyków jest przyczyną pojawienia się zaburzeń we wszystkich obszarach funkcjonowania. Rozwój choroby może następować w różnym tempie, a osoba uzależniona w jej wcześniejszych stadiach nie zdaje sobie sprawy, że ma z nią do czynienia. Bez profesjonalnej terapii pobytowej w ośrodku leczenia uzależnień lub działań podejmowanych ambulatoryjnie sytuacja będzie się systematycznie pogarszać. Niektóre narkotyki uznawane za „lekkie” sprzyjają przekonaniu, że uzależnienie się nigdy nie nastąpi.
Problemy związane z chorobą alkoholową przekładają się na funkcjonowanie społeczne osoby uzależnionej, oddziałują na jej relacje rodzinne i wpływają na życie jej bliskich. Nadużywanie alkoholu ma jednak daleko idące konsekwencje zdrowotne, prowadząc do przeciążenia ważnych organów, a z czasem poważnego zaburzenia ich działania i finalnie pojawienia się nieodwracalnych uszkodzeń grożących śmiercią. Sposobem na poradzenie sobie z problemami z niekontrolowanym piciem jest skorzystanie z odwyku alkoholowego w profesjonalnym ośrodku leczenia uzależnień. Wstępnym etapem terapii jest przeprowadzenie kompleksowego detoksu.