Jak wyjść z narkomanii? Metody postępowania

 

Uzależnienie od substancji psychoaktywnych jest poważnym problemem, który bez podjęcia odpowiedniej terapii nierzadko prowadzi do realnego zagrożenia życia. Przyjmowanie narkotyków odbija się negatywnie na codziennym funkcjonowaniu, ale również wpływa na procesy biologiczne zachodzące w organizmie, zmieniając działanie mózgu oraz poszczególnych organów. Krokiem do wyjścia z nałogu i sposobem na powrót do normalnego życia jest rozpoczęcie leczenia uzależnienia od narkotyków. Sprawdźmy, jakie metody mogą przynieść najlepsze rezultaty.

Jak wygląda leczenie z narkomanii?

Terapia osób uzależnionych od narkotyków obejmuje działania związane ze zmniejszaniem wpływu tych substancji na funkcjonowanie organizmu i psychoterapię. Prowadzony pod okiem specjalistów detoks pozwala na oczyszczenie organizmu, a odpowiednia dieta uzupełniana podawaniem wspomagających kroplówek daje możliwość powrotu do pełni sił. Po okresie detoksykacji osoba leczona może rozpocząć spotkania z terapeutą, który pomoże w rozpoznaniu przyczyn sięgania po substancje odurzające i ułatwi znalezienie metody skutecznego radzenia sobie z pojawiającymi się problemami. Zajęcia terapeutyczne obejmują też spotkania grupowe, pozwalające na uzyskanie wsparcia i wymianę doświadczeń z osobami znajdującymi się w podobnej sytuacji.

Jak przebiega skuteczna terapia uzależnień?

Warto pamiętać, że samodzielne próby zapanowania nad nałogiem nie przynoszą na ogół żadnych efektów, a często pogłębiają problem. Program wychodzenia z narkomanii w ośrodku leczenia uzależnień może być realizowany różnymi metodami, w zależności od sytuacji chorego. Możliwe jest przeprowadzenie trwającej około tygodnia detoksykacji oraz skorzystanie z oferty terapii ambulatoryjnej lub pobytowej. W pierwszym przypadku osoba podejmująca leczenie spotyka się z terapeutą indywidualnie, ma też możliwość uczestniczenia w terapii grupowej. Podczas leczenia pobytowego wszystkie działania są podejmowane w ośrodku, a leczenie jest bardziej intensywne i krótsze – cała procedura trwa około 5 tygodni łącznie z detoksem.