Życie po alkoholizmie. Jak radzić sobie na co dzień?

You are currently viewing Życie po alkoholizmie. Jak radzić sobie na co dzień?
Young Adult Making Cocktails and having fun at Home

 

Zakończenie terapii odwykowej jest dużym sukcesem – oznacza pokonanie uzależnienia dzięki silnej woli, motywacji oraz ciężkiej pracy. Jednak wraz z końcem pobytu w ośrodku odwykowym nie kończą się wszystkie problemy. Alkoholizm jest chorobą nieuleczalną, a osoby uzależnione podczas terapii odwykowej uczą się ją kontrolować. Wyjście z odwyku rozpoczyna drugi etap walki o zdrowie, podczas którego trzeba wrócić do normalności.

Jak wrócić do życia po odwyku?

Osoby, które przeszły terapię odwykową w ośrodku leczenia uzależnień często obawiają się powrotu do normalnego życia. Czają się tam bowiem pokusy, które utrudniają kontrolowanie uzależnienia. Jako że zaawansowana choroba alkoholowa zawłaszcza wszystkie dziedziny życia, po wyjściu z nałogu trzeba na nowo je zdefiniować. Życie rodzinne, życie towarzyskie, formy spędzania wolnego czasu, sposoby świętowania ważnych wydarzeń… To wszystko wymaga przemyślenia i odpowiedniego podejścia. Terapia leczenia uzależnień przygotowuje alkoholików do tych wyzwań, jednak prawdziwy sprawdzian rozpoczyna się po opuszczeniu murów ośrodka, czyli bezpiecznej przystani.

Warto wyznaczyć sobie sztywne ramy, w których można funkcjonować na co dzień. Harmonogram dnia powinien obejmować czas od przebudzenia do zasypiania. Jest to ważne szczególnie w pierwszych dniach, tygodniach i miesiącach po zakończeniu terapii. Plan dnia powinien uwzględniać aktywność fizyczną oraz zdrowe posiłki. Duże znaczenie dla komfortu psychicznego mają rozmowy z zaufaną osobą. Może to być partner lub partnerka, ale też przyjaciel czy osoba, która również uczy się życia w trzeźwości.

Formy wsparcia dla osób po odwyku alkoholowym

Osoby, które wychodzą z nałogu, powinny korzystać z jakiejś formy profesjonalnego wsparcia dla alkoholików, którzy odbyli odwyk alkoholowy. Ośrodki odwykowe prowadzą np. warsztaty weekendowe, które pozwalają spędzić w produktywny sposób czas wolny oraz wziąć udział w ciekawych, rozwijających zajęciach. Regularne wizyty w ośrodku pomagają wyznaczyć stały harmonogram, dzięki czemu zapewniają poczucie bezpieczeństwa i przewidywalności.

To, jaka forma wsparcia będzie najlepsza dla danej osoby, zależy od wielu czynników. Już podczas pobytu w ośrodku można zaplanować wraz z terapeutą, jaka forma wsparcia będzie odpowiednia, biorąc pod uwagę samopoczucie chorego, jego tryb życia, zobowiązania itp. Wiele osób po wyjściu z ośrodka kontynuuje terapię indywidualną. Inni decydują się na uczestnictwo w różnego rodzaju grupach wsparcia dla alkoholików.