Życie po alkoholizmie. Jak radzić sobie na co dzień?

 

Zakończenie terapii odwykowej jest dużym sukcesem – oznacza pokonanie uzależnienia dzięki silnej woli, motywacji oraz ciężkiej pracy. Jednak wraz z końcem pobytu w ośrodku odwykowym nie kończą się wszystkie problemy. Alkoholizm jest chorobą nieuleczalną, a osoby uzależnione podczas terapii odwykowej uczą się ją kontrolować. Wyjście z odwyku rozpoczyna drugi etap walki o zdrowie, podczas którego trzeba wrócić do normalności.

Jak wrócić do życia po odwyku?

Osoby, które przeszły terapię odwykową w ośrodku leczenia uzależnień często obawiają się powrotu do normalnego życia. Czają się tam bowiem pokusy, które utrudniają kontrolowanie uzależnienia. Jako że zaawansowana choroba alkoholowa zawłaszcza wszystkie dziedziny życia, po wyjściu z nałogu trzeba na nowo je zdefiniować. Życie rodzinne, życie towarzyskie, formy spędzania wolnego czasu, sposoby świętowania ważnych wydarzeń… To wszystko wymaga przemyślenia i odpowiedniego podejścia. Terapia leczenia uzależnień przygotowuje alkoholików do tych wyzwań, jednak prawdziwy sprawdzian rozpoczyna się po opuszczeniu murów ośrodka, czyli bezpiecznej przystani.

Warto wyznaczyć sobie sztywne ramy, w których można funkcjonować na co dzień. Harmonogram dnia powinien obejmować czas od przebudzenia do zasypiania. Jest to ważne szczególnie w pierwszych dniach, tygodniach i miesiącach po zakończeniu terapii. Plan dnia powinien uwzględniać aktywność fizyczną oraz zdrowe posiłki. Duże znaczenie dla komfortu psychicznego mają rozmowy z zaufaną osobą. Może to być partner lub partnerka, ale też przyjaciel czy osoba, która również uczy się życia w trzeźwości.

Formy wsparcia dla osób po odwyku alkoholowym

Osoby, które wychodzą z nałogu, powinny korzystać z jakiejś formy profesjonalnego wsparcia dla alkoholików, którzy odbyli odwyk alkoholowy. Ośrodki odwykowe prowadzą np. warsztaty weekendowe, które pozwalają spędzić w produktywny sposób czas wolny oraz wziąć udział w ciekawych, rozwijających zajęciach. Regularne wizyty w ośrodku pomagają wyznaczyć stały harmonogram, dzięki czemu zapewniają poczucie bezpieczeństwa i przewidywalności.

To, jaka forma wsparcia będzie najlepsza dla danej osoby, zależy od wielu czynników. Już podczas pobytu w ośrodku można zaplanować wraz z terapeutą, jaka forma wsparcia będzie odpowiednia, biorąc pod uwagę samopoczucie chorego, jego tryb życia, zobowiązania itp. Wiele osób po wyjściu z ośrodka kontynuuje terapię indywidualną. Inni decydują się na uczestnictwo w różnego rodzaju grupach wsparcia dla alkoholików.